Sklep dostosowany

W jednym  z poprzednich wpisów poruszyliśmy temat szycia na miarę aplikacji internetowych takich jakimi są sklepy. W przypadku rynku e-commerce ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ użyteczność sklepu bezpośrednio odbija się na wynikach sprzedaży. O czym zatem warto pamiętać planując swój idealny sklep internetowy?

Kluczowym elementem jest prezentacja produktu, zarówno ta bardzo ogólna na listach, jak i ta szczegółowa na podstronie poświeconej danemu przedmiotowi. Czasami sam opis to za mało, innym razem nie jest on konieczny, wszystko zależy od typu asortymentu. Warto skupić się na przedstawieniu szczegółowo cech produktu, na jego wyglądzie, poprzez stworzenie  mini-galerii. Kolejną składową, która jest niezbędna,  jest  oczywiście podanie ceny oraz możliwych promocji czy rabatów. Te trzy elementy trafiają do klienta najszybciej, dopiero po ich poznaniu zaczyna on czytać szczegółowy opis, by dowiedzieć się więcej.

Kolejnym istotnym elementem jest ogólna oprawa graficzna sklepu. Zachowanie przejrzystości i estetyki powoduje, że klient chętniej przegląda oferowany asortyment. Należy także pamiętać o szybkim dostępie do stron statycznych, które zawierają informacje na temat wysyłki czy form kontaktu z właścicielem sklepu. Rzucającym się w oczy elementem jest slider, który bywa świetnym miejscem do prezentowania nowości lub promocji w asortymencie.

Opisane dotychczas rzeczy są dość oczywiste. Trudniejsze do przewidzenia w momencie planowania sklepu są te bardziej specyficzne modyfikacje czy dodatki. Bywa, że po pewnym czasie chcemy wprowadzić do naszego sklepu obsługę nowego systemu płatności on-line, wygodniejszego dla naszych klientów. Często pojawia się również zapotrzebowanie na integracje z zewnętrznymi aplikacjami, jak integracja z Allegro, umożliwiająca wystawianie i obserwowanie aukcji z poziomu panelu administracyjnego sklepu. Bywają również przypadki, gdy właściciel sklepu chce ograniczyć dostęp do niego dla wybranej przez siebie grupy klientów, tworząc swego rodzaju elektroniczny system zamówień dla swoich stałych klientów.

Różnorodność wymaganych modyfikacji oprogramowania czy oprawy graficznej jest ogromna. Jako firma oferująca rozwiązania e-commerce, możemy z pewnością powiedzieć, że każdy klient ma własną wizję sklepu i nie chodzi tu tylko o oprawę graficzną. Warto się zatem dowiedzieć czy producent platformy sklepowej, z której chcemy korzystać, jest gotowy spełniać wszystkie nasze wymagania, a jeśli tak, to ile będzie to nas kosztować. W końcu od tego może zależeć nasza sprzedaż.

Działanie kompleksowe czy specjalizacja?

Zakładając firmę zawsze wyobrażamy sobie jej przyszłość. Duża liczba klientów, szeroki wachlarz oferowanych usług czy duży wybór asortymentu. Podobnie było z naszą firmą. Warto się jednak zastanowić czy takie rozwiązanie się opłaci. Mówi się przecież, że „co jest do wszystkiego jest do niczego”. Zgodnie z tą tezą postanowiliśmy zmienić strategię i skupić się na jednym mianowicie na projektowaniu oprogramowania.

Branżę internetową możemy podzielić na wiele specjalizacji. Jest to między innymi oprogramowanie, social marketing, pozycjonowanie, reklamy, design, hosting i wiele innych. Niektóre firmy próbują świadczyć wszystkie usługi na raz. Jest to możliwe pod warunkiem posiadania ogromnego zespołu specjalistów co z kolei odbija się na wycenach ich usług. Z reguły jednak firma nie jest w stanie świadczyć wszystkich usług w równie wysokiej jakości a robi to tylko po to by nie odstawać od konkurencji.

Jakie jest zatem najlepsze rozwiązanie? Naszym zdaniem specjalizacja i outsourcing. Postanowiliśmy porzucić plany wejścia na rynek marketingu i pozycjonowania,  w zamian skupiając się wyłącznie na tym, na czym dobrze się znamy. Jednocześnie nawiązujemy kontakty z partnerami, których polecamy Klientom szukającym choćby usługi wypozycjonowania utworzonego przez nas serwisu internetowego. Sprawdzamy kompetencje zaprzyjaźnionych z nami firm by Klient był równie zadowolony z ich usług jak z naszego oprogramowania.

Rozwiązania szyte na miarę – czy warto?

Wiele firm takich jak agencje marketingowe chcąc poszerzyć wachlarz swoich usług by nie odstawać od konkurencji oferuje utworzenie serwisu internetowego. W czasach takich narzędzi jak WordPress czy Drupal bogatych w liczne dodatki i społeczność oferującą wsparcie jest to bardzo proste. Wystarczy zamówić u grafika oprawę graficzną a następnie zlecić komuś innemu jej podpięcie pod jeden z powyższych systemów CMS i tyle – strona dla klienta gotowa. Czy aby na pewno?

Czasem oczywiście rozwiązanie takie jest wystarczające np. w przypadku blogów czy stron-wizytówek. Klient otrzymuje prostego CMSa gdzie może zarządzać treścią podstron, napisać newsa czy dodać zdjęcia do galerii. Jednak co gdy pewnego dnia właściciel serwisu potrzebuje czegoś więcej czyli dedykowanego rozwiązania, które będzie spełniać często dosyć specyficzne potrzeby?  Wówczas zgłasza się do firmy, która przygotowała aktualną wersję serwisu z prośbą o jego rozbudowę mówiąc czego oczekuje. Problem w tym, że firma może nie zatrudniać programisty wykwalifikowanego w projektowaniu modyfikacji do danego systemu CMS. A znalezienie takiej osoby i przygotowanie przez niej odpowiednich modyfikacji czy modułu może być już bardzo kosztowne o ile w ogóle będzie możliwe biorąc pod uwagę strukturę danego CMSa, ponieważ często są one tworzone z myślą o prostych serwisach internetowych a nie obsługiwaniu specyficznych rozwiązań.

Podobnie sytuacja wygląda ze sklepami internetowymi. Firma instaluje klientowi sklep na gotowym, darmowym oprogramowaniu. Później klient prosi o dodanie obsługi nowego systemu płatności online lub o możliwość niestandardowych ustawień dostępu do danej części sklepu czy panelu administracyjnego. Pojawia się ten sam problem co w przypadku systemów CMS – nie mamy pewności czy wykonawca sklepu będzie w stanie wprowadzić wymagane modyfikacje w dodatku nie uszkadzając systemu zabezpieczeń bardzo ważnego w każdym sklepie internetowym.

Co zatem dają dedykowane, autorskie rozwiązania? Przede wszystkim producent takiego oprogramowania ma pełną wiedzę nad sposobem jego funkcjonowania i jest w stanie szybko wprowadzić wymagane modyfikacje czy dodatki nie narażając na problemy z funkcjonowaniem innych części serwisu internetowego lub sklepu. Problem nie stanowią nawet najbardziej unikalne potrzeby klienta. Warto także wspomnieć o tym, iż klient otrzymuje dokładnie to czego potrzebuje.

Zalety oprogramowania autorskiego są najlepiej widoczne w przypadku sklepów internetowych. Może się wydawać, iż sklepowi oferującemu popularny typ asortymentu jak ubrania, sprzęt RTV/AGT czy książki wystarczy darmowe oprogramowanie. W praktyce jednak niezależnie od towaru każdy właściciel ma swoją wizję sposobu prezentacji produktów, zarządzania sklepem czy systemem sprzedaży. Wówczas zamiast ograniczać się do tego co daje gotowe oprogramowanie lepiej skorzystać z dedykowanego systemu mimo iż jego cena może być wyższa. Nie tylko unikniemy stresu powodowanego narzucanymi ograniczeniami, ale i będziemy cieszyć się lepszymi wynikami sprzedaży.