Rozwiązania szyte na miarę – czy warto?

Wiele firm takich jak agencje marketingowe chcąc poszerzyć wachlarz swoich usług by nie odstawać od konkurencji oferuje utworzenie serwisu internetowego. W czasach takich narzędzi jak WordPress czy Drupal bogatych w liczne dodatki i społeczność oferującą wsparcie jest to bardzo proste. Wystarczy zamówić u grafika oprawę graficzną a następnie zlecić komuś innemu jej podpięcie pod jeden z powyższych systemów CMS i tyle – strona dla klienta gotowa. Czy aby na pewno?

Czasem oczywiście rozwiązanie takie jest wystarczające np. w przypadku blogów czy stron-wizytówek. Klient otrzymuje prostego CMSa gdzie może zarządzać treścią podstron, napisać newsa czy dodać zdjęcia do galerii. Jednak co gdy pewnego dnia właściciel serwisu potrzebuje czegoś więcej czyli dedykowanego rozwiązania, które będzie spełniać często dosyć specyficzne potrzeby?  Wówczas zgłasza się do firmy, która przygotowała aktualną wersję serwisu z prośbą o jego rozbudowę mówiąc czego oczekuje. Problem w tym, że firma może nie zatrudniać programisty wykwalifikowanego w projektowaniu modyfikacji do danego systemu CMS. A znalezienie takiej osoby i przygotowanie przez niej odpowiednich modyfikacji czy modułu może być już bardzo kosztowne o ile w ogóle będzie możliwe biorąc pod uwagę strukturę danego CMSa, ponieważ często są one tworzone z myślą o prostych serwisach internetowych a nie obsługiwaniu specyficznych rozwiązań.

Podobnie sytuacja wygląda ze sklepami internetowymi. Firma instaluje klientowi sklep na gotowym, darmowym oprogramowaniu. Później klient prosi o dodanie obsługi nowego systemu płatności online lub o możliwość niestandardowych ustawień dostępu do danej części sklepu czy panelu administracyjnego. Pojawia się ten sam problem co w przypadku systemów CMS – nie mamy pewności czy wykonawca sklepu będzie w stanie wprowadzić wymagane modyfikacje w dodatku nie uszkadzając systemu zabezpieczeń bardzo ważnego w każdym sklepie internetowym.

Co zatem dają dedykowane, autorskie rozwiązania? Przede wszystkim producent takiego oprogramowania ma pełną wiedzę nad sposobem jego funkcjonowania i jest w stanie szybko wprowadzić wymagane modyfikacje czy dodatki nie narażając na problemy z funkcjonowaniem innych części serwisu internetowego lub sklepu. Problem nie stanowią nawet najbardziej unikalne potrzeby klienta. Warto także wspomnieć o tym, iż klient otrzymuje dokładnie to czego potrzebuje.

Zalety oprogramowania autorskiego są najlepiej widoczne w przypadku sklepów internetowych. Może się wydawać, iż sklepowi oferującemu popularny typ asortymentu jak ubrania, sprzęt RTV/AGT czy książki wystarczy darmowe oprogramowanie. W praktyce jednak niezależnie od towaru każdy właściciel ma swoją wizję sposobu prezentacji produktów, zarządzania sklepem czy systemem sprzedaży. Wówczas zamiast ograniczać się do tego co daje gotowe oprogramowanie lepiej skorzystać z dedykowanego systemu mimo iż jego cena może być wyższa. Nie tylko unikniemy stresu powodowanego narzucanymi ograniczeniami, ale i będziemy cieszyć się lepszymi wynikami sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>